Adım 1 – Google Analytics hesabı oluşturmak

Yapmanız gereken ilk şey bir Google Analytics hesabı oluşturmak ve izleme kodunu almaktır. Aşağıdaki adımlar, Google Analytics’e nasıl kaydolacağınızı gösterir:

 • Google Analytics ana sayfasına giderek başlayın. Sayfanın üst kısmında bulunan Oturum Aç butonuna tıklayın ve Google Analytics‘i seçin.
 • Oturum açma sayfasına yönlendirileceksiniz. Google e-posta adresinizi girin ve İleri butonuna tıklayın. Henüz bir Google hesabınız yoksa, Hesap Oluştur butonuna tıklayarak hesap oluşturun.
 • Oturum açma sayfasına yönlendirileceksiniz. Google e-posta adresinizi girin ve İleri butonuna tıklayın. Henüz bir Google hesabınız yoksa, Hesap Oluştur butonuna tıklayarak hesap oluşturun.

 • Devam etmek için Kaydolun butonuna tıklayın.

 • Yeni bir hesap oluşturmak için aşağıdaki bilgileri girmeniz gerekecek;

Gerekli alanları doldurun ve İzleme Kimliği edinin butonuna tıklayın. Sonraki sayfada, Hizmet Şartları’nı kabul etmeniz istenecektir, bu nedenle Kabul Ediyorum butonuna tıklayın.

Bu kadar! Başarılı bir şekilde bir Google Analytics hesabı oluşturdunuz. Bir sonraki sayfada, Google Analytics Universal izleme kodunu göreceksiniz:

Bu JavaScript kodu tüm web siteleri için özdeştir. Yalnızca google analytics mülk takibi kimliği (UA-00000000-1) benzersizdir. Kendinizinkini aynı sayfada görmelisiniz. Google analytics mülk takibi kimliği, Universal Analytics’i belirten UA ile başlar, ilk sayı grubu hesap numarasını (00000000) temsil eder ve son sayı Google Analytics mülk takibi kimliğini (1) temsil eder.

Adım 2 – WordPress Google Analytics Ekleme

Google Analytics izleme kodunu WordPress’e eklemek için birden fazla yol vardır: Bir eklenti kullanarak, izleme komut kodunu doğrudan header.php dosyasına ekleyerek veya functions.php dosyasında yeni bir eylem oluşturarak.

Seçenek 1 – Eklenti kullanmak

WordPress dosya yapısına ve PHP’ye aşina değilseniz, eklenti yöntemini kullanmanız önerilir. Bunun için en iyi eklentilerden biri Analytics Code Integration‘dır. Bu eklenti, Universal Analytics izleme kodunu otomatik olarak ekleyecektir – yalnızca izleme kimliğinizi girmeniz gerekir.

Aşağıdaki adımlar, eklentinin nasıl kurulacağını ve Google Analytics izleme kimliğini nasıl ekleyeceğinizi göstermektedir:

 • WordPress yönetici panelinizde oturum açın ve Google Analytics eklentisini yükleyin. WordPress’e nasıl yeni eklentiler yükleyeceğinizden emin değilseniz bu rehberi izleyin.
 • Kurulum tamamlandıktan sonra, Ayarlar bölümüne gidin ve Google Analytics Code‘un üzerine tıklayın.
 • Google analytics mülk takibi kimliği kodunuzu alana yapıştırın ve Save‘e tıklayın.

 • İşte bu kadar, izleme kodu başarıyla WordPress blogunuza eklendi.

Google Analytics’in güncellenmesi ve ilk sonuçları göstermeye başlaması 12-24 saat sürebileceğini unutmayın. Ardından, ziyaretçilerinizle ilgili istatistikler Google Analytics Raporlama sekmesinde yer alacaktır.

Seçenek 2 – Kodu header.php dosyasına eklemek

Dediğimiz gibi, bir WordPress bloguna Google Analytics kodunu eklemek için birkaç yol vardır. Kod temanızın header.php dosyasına da eklenebilir:

 • WordPress yönetici alanınıza giriş yapın ve Görünüm > Düzenleyici‘ye girin.
 • Düzenlemek için header.php‘yi açın.
 • </head> kapanış etiketinden önce 1. adımda edindiğiniz izleme kodunu ekleyin ve dosyayı kaydedin.

Seçenek 3 – function.php dosyasında yeni fonksiyon oluşturmak

Bu yöntem, bazı temel kodlama bilgisi gerektirir ve bunu, yalnızca ne yaptığınızdan emin olduğunuzda takip etmenizi öneririz. Ayrıca, devam etmeden önce functions.php dosyasının veya tüm WordPress kurulumunuzun yedeğini oluşturmanızı şiddetle tavsiye ederiz:

 • WordPress yönetici alanınıza giriş yapın ve Görünüm > Düzenleyici‘ye girin.
 • Soldaki dosyaların listesinden functions.php‘yi seçin.
 • Aşağıdaki kod parçasında yeni bir fonksiyon oluşturuluyorve Analytics izleme kodu WordPress sitenizdeki etiketinin hemen önüne eklenmesi sağlanıyor. Bu kodu functions.php dosyasının sonuna yapıştırın, ancak izleme kimliğinizi değiştirdiğinizden emin olun.

 • Değişiklikleri tamamladığınızda dosyayı kaydedin.

Not: Kod yalnızca aktif temanıza eklenecektir. Temanızı değiştirirseniz, kodu tekrar eklemeniz gerekecektir.

Sonuç

Google Analytics’in WordPress sitenizin ziyaretçilerini daha iyi anlamak için gerekli olduğunu söylemeye gerek bile yoktur. Bu rehberi tamamlayarak, bir Google Analytics hesabı oluşturmayı ve WordPress Google Analytics kodunu eklemek için üç farklı yol öğrendiniz.